Dziurkowanie Montessori to jedna z tych aktywności, która jest bardzo lubiana przez dzieci. Często znudzone pisaniem szlaczków, czy wypełnianiem kart pracy, ćwiczą rękę dziurkując kształty. Dziurkowanie ćwiczy rękę dziecka i przygotowuje ją do pisania, a dziecko ćwiczy koncentrację i precyzję. Sprawdź nasze kształty do dziurkowania!

Czym jest dziurkowanie i dlaczego jest takie ważne?

Dziurkowanie to niecodzienna aktywność, która łączy zabawę z nauką. Raczej w tradycyjnej szkole jej nie spotkamy. Do dziurkowania kształtów niezbędna jest duża pinezka oraz mata/podkładka korkowa. Jest to jedna z tych czynności, przy której wskazana jest obecność dorosłego.

Jak działa dziurkowanie Montessori?

Dziurkowanie Montessori to sposób na rozwijanie umiejętności manualnych u dzieci. Pomaga im ćwiczyć precyzyjne ruchy rąk i ramion oraz poprawia koncentrację. Dzięki tym ćwiczeniom motoryka mała u dzieci jest bardziej rozwinięta. To wszystko odbywa się przez zabawę, co świetnie wpisuje się w metodę Montessori. Dziurkowanie pośrednio przygotowuje rękę dziecka do nauki pisania. Jest zatem fantastycznym sposobem na spędzenie czasu.

Co to są kształty do dziurkowania?

Kształty do dziurkowania to różnorodne szablony, które dzieci mogą wykorzystać do dziurkowania, a w konsekwencji do wycięcia w ten sposób kształtu. Należy jednak pamiętać, aby robić dziurkę, obok dziurki.

Jakie korzyści płyną z dziurkowania?

Jak już wspomnieliśmy, dziurkowanie wspiera rozwój umiejętności manualnych, zręczności ruchowej i koncentracji. Jest to świetne ćwiczenie, które łączy naukę z zabawą, pomagając dzieciom w rozwijaniu precyzyjnych ruchów i kreatywności. A zatem jest ćwiczeniem, które przygotowuje rękę do nauki pisania.

Jakie są zalety dziurkowania w metodzie Montessori? Od czego zacząć? W jaki sposób dziurkować?

Dziurkowanie Montessori przede wszystkim jest wstępem do nauki pisania. Dziecko trzymając dużą pinezkę ćwiczy chwyt pęsetowy. Oprócz tego uczy się odpowiedniego dociskania pinezki. Wśród zalet wymienić można niecodzienną aktywność, w większości szkół i przedszkoli dziurkowanie nie jest praktykowane, a co za tym idzie, dla dzieci jest atrakcyjne.

Umieść wybrany kształt na podkładce – pamiętaj, aby wybrać jeden z całego szablonu. To ważne, bo dzięki temu dziecko będzie skupione na czynności, którą ma wykonać. Chwyć dużą pinezkę ruchem pęsetowym, a więc za pomocą trzech palców. Rób dziurkę, koło dziurki, stawiając je na linii przerywanej, która znajduje się wokół wybranego kształtu. Pamiętaj, aby robić to zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie przekaż pinezkę dziecku – „teraz Twoja kolej”. Oderwanie kształtu od kartki może być dla dziecka trudne, dlatego pomóż mu to zrobić. Z pewnością nie chcesz, aby uszkodziło swoją pracę, w którą włożyło tak dużo wysiłku.

Gdzie znajdę materiały do dziurkowania?

W naszym sklepie znajdziesz kształty do dziurkowania w kategorii Dziurkowanie Montessori. Po zakupie prześlemy je na Twojego mejla. Będą także dostępne na Twoim koncie użytkownika, o ile je utworzysz. Oprócz kształtów niezbędna będzie korkowa podkładka i naprawdę duża pinezka. Bawcie się dobrze!

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.